Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Odkrywali historię dla dialogu
09-03-2017

Odkrywali historię dla dialogu

Data wydarzenia: 09-03-2017

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim uczestniczyli 3 marca 2017 roku w Gali Szkoły Dialogu, która odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Otrzymali III Nagrodę.

„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami. Jego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.
W ubiegłym roku do programu dołączyli również uczniowie z drawskiego ZSP. Uroczyste podsumowanie w formie Gali odbyło się 3 marca. Spośród 40 szkół i 15 finalistów, III nagrodę otrzymał Zespół Szkół Ponadgimnazalnych w Drawsku Pomorskim.
To duże wyróżnienie, patrząc na bogatą pracę innych szkół. Większość placówek prowadziła działania w centralnej i wschodniej części Polski. Na tej mapie Drawsko Pomorskie wyraźnie się wyróżniło, jako jedna z niewielu placówek z zachodniej Polski.
W gronie zaproszonych gości znaleźli się ambasadorowie Izraela i Australii, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Goście podkreślali, że efektem programu Szkoła Dialogu jest mnóstwo wspaniałych inicjatyw samodzielnie organizowanych przez uczniów. Powstają niezliczone blogi, filmy, foldery turystyczne, wystawy, piosenki czy tablice pamiątkowe. Uczniowie angażują mieszkańców społeczności lokalnych, włączając ich w swoje działania.
Bogdan Borusewicz, Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, powiedział: „To, co robicie, jest świetne. To, co robicie, ma wymiar i polski, ale także ma wymiar międzynarodowy. Z taką świetną młodzieżą warto przebywać, bo zarażacie waszymi inicjatywami i aktywnością”.
Dlatego uczniowie liceum i technikum wraz z opiekunem Romualdem Kurzątkowskim uznali, że należy wrócić pamięcią do tych często trudnych chwil przedwojennego Drawska Pomorskiego.  Nie chodziło tu o rywalizację i miejsce w konkursie, ale bardziej o zdobycie  wiedzy i jej przekaz w wymiarze lokalnym.
Wizyta w Warszawie była również okazją do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” oraz poznania wielu zakątków stolicy.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życzenie

Ikona