„Szkoła Dialogu” to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami. Jego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.
W ubiegłym roku do programu dołączyli również uczniowie z drawskiego ZSP. Uroczyste podsumowanie w formie Gali odbyło się 3 marca. Spośród 40 szkół i 15 finalistów, III nagrodę otrzymał Zespół Szkół Ponadgimnazalnych w Drawsku Pomorskim.
To duże wyróżnienie, patrząc na bogatą pracę innych szkół. Większość placówek prowadziła działania w centralnej i wschodniej części Polski. Na tej mapie Drawsko Pomorskie wyraźnie się wyróżniło, jako jedna z niewielu placówek z zachodniej Polski.
W gronie zaproszonych gości znaleźli się ambasadorowie Izraela i Australii, Rzecznik Praw Obywatelskich
Adam Bodnar oraz Naczelny Rabin Polski
Michael Schudrich. Goście podkreślali, że efektem programu Szkoła Dialogu jest mnóstwo wspaniałych inicjatyw samodzielnie organizowanych przez uczniów
. Powstają niezliczone blogi, filmy, foldery turystyczne, wystawy, piosenki czy tablice pamiątkowe. Uczniowie angażują mieszkańców społeczności lokalnych, włączając ich w swoje działania.
Bogdan Borusewicz, Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, powiedział: „To, co robicie, jest świetne. To, co robicie, ma wymiar i polski, ale także ma wymiar międzynarodowy. Z taką świetną młodzieżą warto przebywać, bo zarażacie waszymi inicjatywami i aktywnością”.
Dlatego uczniowie liceum i technikum wraz z opiekunem Romualdem Kurzątkowskim uznali, że należy wrócić pamięcią do tych często trudnych chwil przedwojennego Drawska Pomorskiego. Nie chodziło tu o rywalizację i miejsce w konkursie, ale bardziej o zdobycie wiedzy i jej przekaz w wymiarze lokalnym.
Wizyta w Warszawie była również okazją do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” oraz poznania wielu zakątków stolicy.