Wyspiański w czaplineckiej szkole
Data wydarzenia: 08-03-2017
Malarz, grafik, projektant, scenograf, autor polichromii i witraży, poeta, ale przede wszystkim dramaturg oraz twórca nowoczesnego teatru polskiego – Stanisław Wyspiański – był bohaterem zajęć z historii teatru w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku. Mirosław Kupiec i Jacek Piotrowski, aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie, przybliżyli młodzieży biografię i twórczość jednego z najgenialniejszych polskich artystów.
Już w dzieciństwie jego wybitny talent dostrzegł Jan Matejko, dzięki któremu w wieku gimnazjalnym trafił do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych jako tak zwany uczeń nadzwyczajny. Dalsze studia i podróże po Europie zaznajomiły go z najnowszymi nurtami artystycznymi. Wrócił do Polski pełen inspiracji, które znalazły odzwierciedlenie w jego nowatorskich pracach plastycznych. Jednak Wyspiański zasłynął przede wszystkim jako dramaturg i autor inscenizacji własnych sztuk, a jednocześnie reformator teatru. „Klątwa”, „Noc Listopadowa”, a przede wszystkim kontrowersyjne „Wesele” przyniosły mu światowy rozgłos i tytuł czwartego polskiego wieszcza.
Zajęcia teatralne odbyły się w ramach projektu „Bliżej Teatru” realizowanego przez stowarzyszenie Aktywna Szkoła jako zadanie publiczne „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury
i dziedzictwa narodowego oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego” współfinansowanego przez Gminę Czaplinek i Powiat Drawski.