Siódma tajemnica
Data wydarzenia: 14-10-2016
Kalisz Pomorski to najprawdopodobniej jedyne miasto w Polsce, które ma w swoich granicach cztery naturalne zbiorniki wodne. Dokumenty historyczne jak i rzeźba terenu jednoznacznie wskazują, że powstały one z jednego jeziora. Najdłuższa zatoka wielkiego jeziora ciągnęła się pomiędzy ulicami: Koszalińską i Młyńską, a Toruńską i Gdańską, aż pod ostatnie (w kierunku Mirosławca) domy sołectwa Krężno. Dno tej dawnej zatoki jest przedmiotem badań uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, realizujących projekt odkrywania „Tajemnic kaliskich jezior”.
4 października 2016 r. podczas publicznej prelekcji w ZSP w Kalisz Pom. przybliżono historię miasta oraz jego zabytków, omówiono jak na przestrzeni dziejów jedno jezioro, otaczające dawną słowiańską osadę, podzielono na cztery mniejsze, istniejące do dziś.
To już siódma, miejscowa „tajemnica”, jaką w ciągu ostatnich czterech lat odkryli i opracowali uczniowie pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej, nauczyciela i opiekuna grupy oraz Bogumiła Kurylczyka, emerytowanego dziennikarza i pasjonata lokalnej historii.
Szczegóły skomplikowanych dziejów miejskich zbiorników wodnych można poznać na portalu internetowym kaliskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie w dziale „Nasz przewodnik” zamieszczono pełny tekst prelekcji („Tajemnice kaliskich jezior”) udokumentowany fotografiami i mapami.
Przypomnijmy, że opublikowane opisy oparte na archiwalnych dokumentach i licznych wizjach w terenie dotyczyły kolejno: wytyczenia tras siedmiu spacerów po Kaliszu Pomorskim (2013 r.), Czerwonej Szkoły i Kościoła (2014 r.), Pałacu i Ratusza (2015 r.), lochów pod miastem i ostatnio miejskich jezior (2016). W ten sposób powstał przewodnik, którego dotąd nie było i którego bardzo brakowało. Jego autorzy zapowiadają kontynuację prac nad tym pionierskim przedsięwzięciem, bo tajemnic do odkrycia (albo mitów do wyjaśnienia) jest jeszcze sporo.
Wciąż poszerzane regionalne publikacje na szkolnej stronie internetowej stanowią nie tylko ważne kompendium wiedzy na temat historii Kalisza Pomorskiego, ale są też wielką zachętą do poznawania miejscowych zabytków przez młodzież. Cykl opracowań powstaje w ramach projektów realizowanych we współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” z Urzędem Miejskim w Kaliszu Pomorskim.