Działania w ramach projektu miały miejsce w Drawsku Pomorskim. Ich celem było przybliżenie wydarzeń sprzed 77 lat, klimatu epoki oraz używanego wówczas uzbrojenia i sprzętu wykorzystywanego do walk przez obie strony wojny obronnej.
W przedsięwzięciu wzięli udział m.in. uczniowie drawskiego gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych z Drawska i Kalisza Pomorskiego.
Uczniowie mogli obejrzeć z bliska motocykle Sokół wykorzystywane przez Wojsko Polskie we wrześniu 1939 r. – oba w pełni sprawne. Zapoznali się także z bronią używaną podczas kampanii wrześniowej i drugiej wojny światowej. Mogli również wypróbować repliki hukowe uzbrojenia z epoki.
Starosta Stanisław Kuczyński, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Janusz Garbacz oraz Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak otworzyli piątkowe spotkanie z historią oraz oddali inauguracyjne strzały z replik broni używanej podczas walk we wrześniu 1939r.
Organizatorami żywej lekcji historii był Powiat Drawski, Gmina Drawsko Pomorskie oraz Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina.
Tuż obok w drawskim kinie odbyła się projekcja filmu propagandowego przedstawiającego walki wrześniowe z niemieckiego punktu widzenia. W meandry ówczesnej propagandy najeźdźcy oraz rzeczywisty obraz wojny obronnej w 1939r. wprowadził młodzież dr Łukasz Gładysiak, historyk ze Studia Historycznego „Huzar”, na bieżącokomentującposzczególne sceny filmu.
Projekt zrealizowano w ramach Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic”.
Powiat Drawski zorganizował podobną akcję już wcześniej, w marcu br. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ramach „Projektu 1946-2016". Materiał filmowy z tego wydarzenia przygotowała m.in. szczecinecka telewizja „Gawex”: