Organizatorem manewrów, które odbyły się 14 maja 2016 roku w Czaplinku, było Stowarzyszenie ŻAREK. Impreza otrzymała dofinansowanie w ramach zadania Powiatu Drawskiego w zakresie Ochrony i promocji zdrowia pod tytułem „Czy to w zimie, czy też w lecie bezpiecznie czas spędzisz w drawskim powiecie”.
Głównym celem organizowanych manewrów było utrwalanie posiadanej wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także nabywanie nowych, przydatnych w działaniach ratowniczo - gaśniczych umiejętności.
Na przygotowanych stacjach ratowniczych zawodnicy zmuszeni byli stawić czoła różnorodnym zadaniom odzwierciedlającym sytuacje, w wyniku których obrażeń ciała doznawała jedna lub więcej osób. Realistyczne pozoracje, krzyk poszkodowanych powodowały, iż każdy uczestnik manewrów mógł poczuć się jak przy prawdziwym zdarzeniu, zaś osoby postronne mogły zobaczyć z bliska jak wygląda udzielanie pomocy medycznej.
Dodatkowym elementem stanowiącym dla uczestników nie lada wyzwanie, była konieczność prowadzenia działań w trudnodostępnych piaszczystych, bagnistych i górzystych terenach.
Profesjonalna charakteryzacja i ogromne zaangażowanie pozorantów z Młodzieżowej Grupy Medycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Siemczynie i Czaplinku w odgrywanie przydzielonej roli, nadawały realizmu poszczególnym scenkom.
Najwięcej emocji i wysiłku uczestnicy włożyć musieli w scenkę związaną z upadkiem dziecka z drzewa. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, iż do miejsca zdarzenia dotrzeć można było wyłącznie po wyznaczonej trasie poprowadzonej wzdłuż urwiska. Uczestnicy, którzy po pokonaniu długiego i trudnego szlaku docierali do osoby poszkodowanej, musieli zmierzyć się z agresywną koleżanką, która w napadzie szału nie pozwalała im na udzielenie pomocy. Następnie po zaopatrzeniu obrażeń i ułożeniu poszkodowanej na noszach niezbędna była jej ewakuacja do miejsca startu. Zawodnicy, którzy na noszach pokonywali piaszczysty szlak często na mecie dosłownie padali z nóg. Wszyscy jednak podkreślali, iż wysyłek włożony w zaliczenie zadania przyniesie korzyści w trakcie realizacji działań ratowniczo – gaśniczych, a scenka uświadamiała im przede wszystkim jak ważne jest właściwe zabezpieczenie poszkodowanej osoby na noszach.
Na każdej z czterech stacji ratowniczych grupy udzielające pomocy podlegały ocenie przez sędziego, zaś krytyczne i obiektywne spojrzenie na czynności ratownicze było okazją do wyłapania braków oraz niedociągnięć.
Uczestnicy manewrów w ramach pozoracji musieli udzielać pomocy:
- osobie wyciągniętej z wody znajdującej się w trudnodostępnym bagnistym terenie, następnie dokonać jej ewakuacji w miejsce bezpieczne, w celu przekazania dla personelu medycznego,
- pilarzowi z licznymi ranami ciętymi i kłutymi, który został w lesie zaatakowany przez nożownika,
- dwóm nastolatkom, które w trakcie zabawy weszły na transformator energetyczny i zostały porażone prądem, w wyniku czego spadły ze słupa energetycznego,
- dziecku, które w trudnodostępnym, górzystym i piaszczystym terenie spadło z drzewa, a agresywna koleżanka uniemożliwiała wykonywanie czynności ratowniczych.
Dodatkowo w trakcie przerw między stacjami ratowniczymi zawodnicy mogli doskonalić umiejętności z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy noworodkowi, udrażniania górnych dróg oddechowych, a także ratowania tonących z wykorzystaniem łodzi ratowniczej.
Po zakończonych manewrach wszyscy uczestnicy zasiedli przy ognisku, gdzie dzielili się przeżyciami oraz wrażeniami z wyznaczonej trasy.
Po krótkiej chwili odpoczynku odbyła się zbiórka, w trakcie której nastąpiło podsumowanie manewrów. Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żarek Andrzej Podolak pogratulował zaangażowania i profesjonalnego podejścia do zawodów, dziękując przy tym za udział i miłą atmosferę.
Wśród uczestników manewrów rozlosowano nagrody w postaci specjalistycznego sprzętu ratowniczego służącego przede wszystkim ratowaniu najmłodszych ofiar wypadków drogowych i innych zdarzeń losowych.
Za okazaną pomoc i bezinteresowne zaangażowanie w realizację manewrów składamy serdeczne podziękowania dla:
-
Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku,
-
Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej działającej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim,
-
Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Czaplinku,
-
Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Siemczynie,
-
Masarni A.M. Pokutyńscy z siedzibą w Cieszynie gm. Złocieniec.