Konferencja organizowana jest w celu uporządkowania stanu badań historycznych i archeologicznych, dotyczących szeroko pojętego zagadnienia jakim jest Jezioro Drawsko, wraz z regionem, w którym akwen jest zlokalizowany. Dodatkowym, równie ważnym aspektem jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób historyczne oraz archeologiczne walory Jeziora Drawsko i przyległości wykorzystać w nowoczesnej turystyce kulturowej oraz promocji regionu.
Prelegenci
- prof. dr hab. Maciej Franz (wygłosi wykład inauguracyjny),profesor nadzwyczajny na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesor Akademii Marynarki Wojennej, wykładowca w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM w Poznaniu. Specjalizuje się w dziejach wojskowości nowożytnej, historiografii wojskowej i historii wojen kozackich oraz morskich w XIX i XX w. Współzałożyciel Stowarzyszenia Historyków Wojskowości.
- dr Andrzej Ossowski, adiunkt w Zakładzie Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Jednym z głównych kierunków jego działalności jest poszukiwanie i identyfikacja żołnierzy stron walczących na ziemiach północnej Polski przede wszystkim podczas II wojny światowej.
- dr Michał Krzyżaniak, dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Jego zainteresowania badawcze związane są z dziejami powstania wielkopolskiego i jego uczestników, a także z historią II wojny światowej. Współtwórca serii wydawniczej Festung Posen 1945.
- dr Łukasz Gładysiak, właściciel Studio Historycznego Huzar w Koszalinie, dziennikarz, redaktor prowadzący ilustrowanego magazynu historycznego „Militaria XX wieku. Wydanie Specjalne”. Jest organizatorem lub współorganizatorem kilkudziesięciu wydarzeń związanych z popularyzacją historii II wojny światowej.
- Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, historyk, archeolog podwodny i dziennikarz. Wielokrotnie brał udział w poszukiwaniach wraków nie tylko na dnie Bałtyku. W 2008 r. zainicjował i poprowadził pierwszą polską wyprawę na wrak pancernika Schleswig-Holstein.
- Mikołaj Klorek, kierownik komórki edukacji w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu, doktorant w Zakładzie Historii Wojskowej UAM w Poznaniu. Prowadzi działalność popularyzatorską w zakresie historii oraz w sferze szeroko pojętej historii eksperymentalnej i odtwórstwa historycznego.
- Piotr Brzeziński, prezes Stowarzyszenia Miłośników Archeologii Militarnej Pomorze z siedzibą w Szczecinie. Zajmuje się badaniem i dokumentowanie dziejów II wojny światowej w tej części Polki, od wielu lat współpracuje przy ekshumacjach żołnierzy poległych w latach 1939-1945. Współtwórca portalu Pomorze1945.com.
- Michał Grabowski, vice-prezes szczecińskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza, od 2012 r. współpracującego z Muzeum Morskim w Szczecinie. Zajmuje się działaniami na rzecz ochrony zabytków oraz dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego. Organizator wystaw oraz przedsięwzięć o profilu edukacyjno-popularyzatorskim.
- Maciej Wyszkowski, prezes Fundacji Pasje z siedzibą w Szczecinie, bronioznawca, właściciel jednego z największych w Europie Środkowej zbiorów broni strzeleckiej używanej przez armie świata w ubiegłym stuleciu. Organizator lub współorganizator kilkudziesięciu przedsięwzięć popularyzujących dzieje wojskowości XX w.
- Jarosław Bona, prezes Arado Fabryka Historii w Kamiennej Górze – największego w Polsce, zrewitalizowanego kompleksu poniemieckich sztolni. Jest twórcą nowoczesnego programu edukacyjnego opartego o niewyjaśnione epizody z dziejów Dolnego Śląska.
- Grzegorz Kruk, twórca i właściciel marki Pomorski Produkt Markowy z siedzibą w Koszalinie, historyk-regionalista, znawca dziejów Pomorza Środkowego. Właściciel obszernej kolekcji artefaktów związanych z Koszalinem i regionem, autor nowatorskich rozwiązań w zakresie promocji przez historię.
Organizatorem konferencji jest Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku i Studiem Historycznym Huzar z Koszalina.
Partnerami konferencji są: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Fundacja Pasje z siedzibą w Szczecinie, Arado Fabryka Historii z Kamiennej Góry, Właściciel Pomorskiego Produktu Markowego – Studio Reklamy Kruart w Koszalinie.
Patronat medialny roztoczył „Głos Koszaliński. Dziennik Pomorza Środkowego” oraz Ilustrowany Magazyn Historyczny „Militaria XX wieku”.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!