Zabytki i miejsca warte odwiedzenia Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Drawsko Pomorskie - zabytki i miejsca warte odwiedzenia

Drawsko Pomorskie - zabytki i miejsca warte odwiedzenia

Kościół pw Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa - wzniesiony na przełomie XIV/XV w. W skład zabytkowego wystroju wnętrza wchodzą: drewniany ołtarz, drewniana balustrada ołtarzowa, drewniana ambona, dwie drewniane empory organowe, drewniany prospekt organowy, dwie drewniane ławy kolatorskie oraz zespół witraży - w prezbiterium i w wieży kościelnej - przedstawiający motywy geometryczno-roślinne i herby rodu fundatorów kościoła (wykonane w 1914 roku). Warto także zobaczyć boczne portale kościoła - północny i południowy, ozdobione tzw. bestiariuszami.
 
Jezioro Lubie - trzecie co do wielkości jezioro Pojezierza Drawskiego, o powierzchni 1487,5 ha, długości 14, 1 km i maksymalnej głębokości 46,2 metry. Przepływa przez nie rzeka Drawa. Na jeziorze znajduje się 5 wysp - Kamieniec, Ptaszyniec, Rybaki, Sołtysia i bezimienna. Cały południowy brzeg porośnięty jest lasami, na północnym zaś znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, pola namiotowe oraz  ośrodki wypoczynkowe.
 
Drawa - najdłuższa (186 km.) i najpiękniejsza rzeka Pojezierza Drawskiego. Jej źródło znajduje się w okolicach wsi Zdroje w gminie Połczyn-Zdrój w Drawskim Parku Krajobrazowym.Wzdłuż Drawy biegnie szlak kajakowy im. ks. kardynała Karola Wojtyły, Na terenie powiatu drawskiego przepływa przez cztery gminy: Czaplinek, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski i Złocieniec. Wpada do Noteci w okolicach Krzyża Wielkopolskiego.
 
 
Kościół p.w. św. Barbary w Gudowie - wybudowany w 1646 roku, na miejscu średniowiecznej świątyni, która uległa spaleniu. W latach 1715-1716 i w 2 połowie XIX w. został przebudowany w stylu neogotyckim. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz główny z 1712 r., obok kościoła rośnie lipa i stoi żeliwna mogiła z końca XIX w
 
 
Pałac w Karwicach - noegotycki pałac z XIX w., należący niegdyś do rodziny von Brockhausen. We wrześniu 1994 r. odbył się tam słynny "obiad drawski", podczas którego ówczesny prezydent Lech Wałęsa spotkał się z najwyższą kadrą dowódczą Sił Zbrojnych RP. Obecnie w pałacu mieści się Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy.
 
Leśniczówka w Dzikowie -  kwatera dewizowa w Dzikowie położona nad brzegiem jeziora Wilże i ok. 700 m od jednego z większych jezior pojezierza drawskiego - Jeziora Lubie.
 
Pałac w Mielenku Drawskim - bezstylowy pałac z początku XIX w. Atrakcją dla miłośników przyrody jest rozciągający się za pałacem park dworski z początku XIX w. oraz z przełomu XIX i XX wieku, z takimi okazami drzew jak: jedlica Douglasa, dąb czerwony, buki odmiany purpurowej oraz klon srebrzysty.
 
 
Kościół w Mielenku Drawskim - pw. Matki Bożej Królowej Polski, wybudowany w 1662 roku na miejscu wcześniejszej średniowiecznej świątyni, zniszczonej w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Posiada czworoboczną wieżę z ośmioboczną latarnią, zwieńczoną cebulastym hełmem. Wyremontowany w 2016 roku.
 
 
Kościół w Zarańsku - pw. św. Stanisława. Pochodzi z II połowy XIX w. Posiada półkolistą absydę, powstał na miejscu wcześniejszej średniowiecznej świątyni. Zbudowany jest w całości z ciosanych kamieni. Obok kościoła znajdują się resztki drewnianej dzwonnicy wraz z dzwonem. W Zarańsku znajduje się także zespół pałacowo - parkowy z drugiej połowy XIX w.
 
 
Punkt widokowy w Ziemsku - znajduje się na ścieżce edukacyjnej "Studnickie lasy", prowadzącej przez zabytkowy park podworski w Ziemsku oraz przez skraj rezerwatu ornitologicznego " Zalew Studnicki"
 
 
Budynek Starostwa Powiatowego - wzniesiony do celów administracji państwowej w latach 1908 - 1909. Dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, posadowiony jest na planie prostokąta z ryzalitami i mansardowym dachem. Zachowane są dekoracje neobarokowe i neoklasycystyczne  wraz z oryginalną stolarką, klatką schodową i wystrojem sali obrad.
 
 
Kokna - prawy dopływ Drawy, o długości 23,9 km. Ma swoje źródła w lesie za wsią Gawroniec, przepływa przez jeziora Ostrowiec i Dołgie i wpada do Drawy w połowie drogi pomiędzy wsią Darskowo a wsią Dalewo.  Od jeziora Ostrowiec, poprzez jezioro Dołgie prowadzi do ujścia szlak kajakowy o długości 12,5 km. Szlak jest ciekawy, jednak miejscami uciążliwy z uwagi na niewielką głębokość rzeki oraz bujnie porastające koryto rzeki krzew
 
 
Kościół w Suliszewie - pw. Chrystusa Króla, murowany,  wzniesiony w XVIII wieku i przebudowany pod koniec XIX w. Zlokalizowany jest pośrodku wsi, na niewysokim wzniesieniu. Pierwotnie zbudowany w konstrukcji ryglowej, przemurowany podczas remontu w 1977r. Przy kościele znajduje się dzwonnica.
 
Pałac w Dalewie - będący niegdyś siedzibą rodziny von Knebel - Doeberitz, odrestaurowany w 2009 roku. Położony w pobliżu zabytkowego parku. Obecnie jest to dom mieszkalny
 
 
Brzeźnicka Węgorza - prawobrzeżny dopływ Regi. To  prawdziwe wyzwanie dla kajakarzy - jest  rzeką wyjątkową, o bardzo wartkim nurcie, wiodącą przez praktycznie bezludne okolice. Jej szlak należy do bardzo trudnych ze względu na występujące na trasie przeszkody (ruiny młyna oraz warte obejrzenia wodospady).
 
 
Spichlerz zbożowy w Jankowie - zaprojektowany przez światowej sławy niemieckiego architekta modernistycznego, Waltera Gropiusa. Wybudowany w latach 1905 - 1906, w konstrukcji murowano – ryglowej. Spichlerz oprócz  funkcji magazynowych spełniał także rolę wieży ciśnień  folwarku – zbiornik z wodą umieszczono na ostatniej kondygnacji ryglowej wieży, która w niższych kondygnacjach pełniła funkcję klatki schodowej. Obecnym właścicielem obiektu jest fundacja Warsaw Bauhaus.
 
 
Pomnikowa lipa w Jankowie - pomnik przyrody w miejscowości Jankowo, potężnych rozmiarów lipa drobnolistna. Przy drzewie znajduje się miejsce postoju dla rowerzystów.
 
 
 
Poligon Drawski - Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Poligon powstał w 1947 r., zajmuje powierzchnię 36 111 ha i należy do największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Od połowy lat dziewięćdziesiątym poligon jest odpłatnie udostępniany wojskom NATO. Szkolą się tutaj Brytyjczycy, Włosi, Belgowie, Holendrzy i Amerykanie.
 
 
Kościół w Wolicznie - pw. Imienia Maryi, z XIX wieku. To mały, szachulcowy budynek położony na wzgórzu w zachodniej części wsi.
 
 
Cmentarz w Linownie - 13 września 2012 r., na cmentarzu w Linownie odbyła się uroczystość upamiętnienia jeńców radzieckich, zmarłych podczas przymusowych robót w latach 1941 – 1943 i pochowanych w Linownie. Do 2012 roku mogiły pozostawały bezimienne, jednak po przeprowadzeniu ekshumacji i odkryciu szczątków 10 osób, 8 z nich udało się zidentyfikować dzięki nieśmiertelnikom
 
Młodzieżowy Ośrodek Zdrowego Życia "Zatonie" nad jeziorem Lubie - przygotowany jest do prowadzenia Zielonych Szkół, kolonii, obozów, biwaków, jak również do przyjmowania indywidualnych turystów i wczasowiczów. Ośrodek może przyjmować gości przez cały rok. Ilość miejsc w miesiącach zimowych ograniczona do 40 miejsc noclegowych. To idealne miejsce na urlop bez papierosów, alkoholu, hałaśliwej muzyki w otoczeniu pięknej przyrody ze zdrowym odżywianiem, proponowanym przez tutejszą stołówkę.
Grodzisko w Żółtym oraz Wyspa Świętych Koni - pozostałości wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego w północno - zachodniej części Jeziora Zarańskiego.  W jego skład wchodzi grodzisko nizinne ulokowane u podstawy półwyspu (o wymiarach 60x50 m i wysokości 7,5 m nad poziom lustra wody), położona dalej osada podgrodowa oraz kolejna, zlokalizowana na zachód od wałów grodziska. Pełnił on funkcje społeczno - gospodarcze i religijne, stanowił też lokalne centrum osadnicze.
 
Budynek muzeum (magazyn solny) fot. Adam Cygan
Budynek powstał w ok. 1700 roku. Służył jako magazyn soli, później jako remiza strażacka. Muzeum drawskie powstało w 1924 roku. Początkowo mieściło się w budynku dawnego seminarium nauczycielskiego, a od 1935 roku w dawnym magazynie solnym. Od 2018 roku znajdują się tam pamiątki dotyczące historii Drawska Pomorskiego. Jest również inicjatorem warsztatów, sesji i konferencji związanych z ochroną i popularyzacją tematyki związanej z zabytkami.

Ruiny pałacu w Tęczynie - pozostałości XIX - wiecznego zespołu folwarcznego, z parkiem dworskim, stodołami, oborą i budynkami gospodarczymi

Kościół w Ostrowicach - z 1697 roku (XVII w.), barokowy, murowany, salowy, zamknięty półkoliście; od zach. nad nawą czworoboczna, drewniana wieża z tarczami zegarowymi (1892), hełm piramidalno – ostrosłupowy. Ołtarz gł. barokowy (1700 r.), ambona i kropielnica również barokowe; krucyfiks procesyjny z XVIII w., prospekt organowy klasycystyczny z pocz. XIX w.

Kościół w Bornym - neoromoański z XIX w. (salowy z półkolistą absydą, od zach. nadbudowana wieżyczka sygnaturki).

Kościół w Gronowie -  XVII/XVIII wieku, szachulcowy, salowy, zamknięty prosto; od zach. drewniana wieża, kontr. słupowej, hełm trójkondygnacyjny piramidalno - cebulasty; ambona barokowa z XVIII wieku, chrzcielnica i organy neogotyckie z końca XIX wieku.

 

Strzelnica w Ostrowicach znajduje się przy drodze nr 173 za boiskiem Orlik i trawiastym w Ostrowicach. Wyposażona jest w oś 100m i 6 stanowisk oraz oś 50 m na 4 stanowiska. Do tego są tam pawilony i wiata. Znajduje się tam również stanowisko rzutek. Podmiotem zarządzającym strzelnicą jest Wojskowy Klub Sportowy Poligon Drawski, działający przy CSWL Drawsko, który prowadzi sekcje strzelecką, kolekcjonerską, sportów wodnych i sportów atletycznych. Na strzelnicy organizowane są cieszące się dużą popularnością zawody strzeleckie takie jak Singleshot czy Polish Kahles Cup.
Autor: Powiat Drawski
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życzenie

Ikona